Sposoby na spuchnięte stopy – jak sobie radzić w domu

Sposoby na spuchnięte stopy - jak sobie radzić w domu

Obrzęk jest częstym schorzeniem i może być frustrujący, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby zminimalizować jego wpływ. Aby poradzić sobie z bólem, wypróbuj trzy „P” obrzęku: „Pozytywne środowisko”, „Ochrona przed infekcjami i urazami” oraz „Zapobieganie dalszemu obrzękowi”. W przypadku, gdy Twoje stopy puchną, trzymaj się od nich jak najdłużej, noś ortezę lub stosuj okłady. Możesz również być w stanie kupić leki bez recepty, aby zmniejszyć obrzęk. Należą do nich niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i acetaminofen, które mogą pomóc w zwalczaniu bólu.

Woda z ogórka i cytryny

Picie wody z ogórka i cytryny na objawy spuchniętej stopy to łatwy sposób na zmniejszenie obrzęku. To połączenie zawiera właściwości ściągające, które pomagają organizmowi wyeliminować toksyny. Dodatkowo zarówno cytryna, jak i ogórek mają właściwości przeciwzapalne. Picie 8-10 szklanek wody dziennie jest zalecane dla większości dorosłych.

Woda z cytryny i ogórka jest doskonałym źródłem antyoksydantów, które mogą zwalczać szkodliwe wolne rodniki w organizmie. Mogą one również pomóc obniżyć ciśnienie krwi i pomóc skórze wyglądać zdrowo. Wysokie stężenie witaminy C i rozpuszczalnego błonnika znajdujące się w tych składnikach pomaga organizmowi wypłukać toksyny i oczyścić krew.

Sól Epsom

Jeśli Twoje stopy i kostki są spuchnięte podczas ciąży, możesz spróbować soli Epsom, aby zmniejszyć obrzęk. Sól ta zawiera magnez, który ma naturalne właściwości przeciwzapalne i może pomóc zmniejszyć dyskomfort związany z obrzękiem. Jednak zawsze należy używać jej z ostrożnością. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę lub wokół oczu. Ponadto, zawsze powinieneś przetestować go na łacie, aby określić, czy jest to bezpieczne dla Ciebie, aby użyć go na skórze. Ponadto, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeśli masz problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby nerwów lub inne poważne schorzenia.

Możesz moczyć stopy w ciepłej wodzie z solą Epsom, aby zmniejszyć obrzęk i bolesność. Nie należy jednak moczyć stóp zbyt mocno w soli, gdyż może to wysuszyć skórę. Nie mocz też stóp w słonej wodzie co noc, jeśli masz otwartą ranę lub infekcję skóry. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest skutecznym środkiem na spuchnięte stopy. Jest pełen potasu, który jest znany z tego, że zmniejsza retencję płynów. Nałożenie niewielkiej ilości ACV na dotknięty obszar stopy za pomocą ręcznika i pozostawienie go na około 10 minut powinno wystarczyć, aby zmniejszyć obrzęk. Alternatywnie, można pić szklankę roztworu octu trzy do czterech razy dziennie.

Ocet jabłkowy z cydru jest jednym z najskuteczniejszych ziół na spuchnięte stopy. Zawiera naturalne enzymy, które pomagają poprawić krążenie i zmniejszyć stan zapalny. To z kolei pomaga w zmniejszeniu obrzęku i bólu.

Pietruszka

Pietruszka ma wiele korzyści zdrowotnych i jest popularnym ziołowym lekiem na spuchnięte stopy. Nagromadzenie wody w stopach powoduje ten stan, który jest również znany jako obrzęk. Czasami jest to znak ostrzegawczy poważniejszego stanu, takiego jak stan przedrzucawkowy.

Picie herbaty z pietruszki może pomóc złagodzić objawy spuchniętych stóp. Pietruszka ma działanie moczopędne, co może pomóc wypłukać płyn i zmniejszyć obrzęk. Dodaj jedną czwartą filiżanki posiekanej pietruszki do filiżanki gorącej wody i parzyć przez 5 minut. Dodaj łyżeczkę miodu i pij herbatę dwa razy dziennie. Pietruszka może być również używana do przygotowania sałatek, soków i zup.

Sól kamienna

Jednym z wielu objawów ciąży są spuchnięte stopy. Chociaż jest to uważane za normalne w czasie ciąży, nadmierny obrzęk musi być leczony przez lekarza. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wizytę u lekarza, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby złagodzić ból.

Szczypta soli w letniej wodzie może pomóc złagodzić obrzęk. Upewnij się, że używasz soli kamiennej, która jest najczystszym rodzajem. Woda z cytryną jest kolejnym skutecznym środkiem, ponieważ pomaga organizmowi pozbyć się toksyn i nadmiaru płynów. Żywność o wysokiej zawartości magnezu może również pomóc Twojemu organizmowi zmniejszyć zatrzymanie wody. Szpinak, awokado, nerkowce i brokuły to pokarmy bogate w magnez.

Elewacja

Jednym z najczęstszych zabiegów na spuchnięte stopy jest podnoszenie stóp. Aby to zrobić, należy zdjąć buty i skarpetki i położyć się na płaskiej powierzchni. Podnieś głowę do góry i podnieś stopy do poziomu, na którym możesz oprzeć swoje stopy. Jeśli nie masz płaskiej powierzchni, możesz również użyć krzesła, aby podnieść stopy. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i ból. Ewentualnie można również zastosować okład z lodu zawinięty w ręcznik.

Inne sposoby leczenia spuchniętych stóp obejmują zmniejszenie ciężaru ciała na stopach i zwiększenie ilości aktywności fizycznej. Można również przyjmować suplementy lub herbatę o właściwościach moczopędnych. Podobne działanie mogą mieć również napoje zawierające kofeinę. Aby zminimalizować obrzęk stóp i kostek, można podnieść nogi, aby poprawić krążenie i pomóc złagodzić ból.

Ćwiczenie

Ćwiczenie jest doskonałym sposobem, aby pomóc Ci poradzić sobie z opuchniętymi stopami. Pomaga ono przenieść nadmiar płynu ze stóp i z powrotem do serca. Regularne ćwiczenia to także dobry sposób na utrzymanie zdrowych stóp i kostek. Jeśli spędzasz dużo czasu siedząc, powinieneś spróbować wstać i częściej chodzić. Można nawet spróbować wykonywać ćwiczenia, które nie są związane z dźwiganiem ciężarów.

Istnieje wiele różnych przyczyn spuchniętych stóp, w tym wiek i problemy zdrowotne. Na przykład, jeśli spędzasz cały dzień w łóżku, możesz spowodować, że Twoje stopy i kostki staną się spuchnięte. Inne przyczyny mogą obejmować jedzenie zbyt dużej ilości soli lub okres przedmiesiączkowy. Bez względu na przyczynę, proste ćwiczenia domowe na spuchnięte stopy mogą pomóc poprawić zakres ruchu i zmniejszyć dyskomfort.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *