Powiększony migdałek językowy – objawy i przyczyny

Powiększony migdałek językowy - objawy i przyczyny

Lekarz może pomóc w ustaleniu przyczyny powiększonego migdałka u dziecka. Lekarz weźmie pod uwagę historię choroby dziecka i zapyta o inne objawy. Zbada również szyję i gardło dziecka, aby sprawdzić, czy nie ma obrzęku. W niektórych przypadkach powiększony migdałek jest wskaźnikiem infekcji.

Symptomy

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko ma duże migdałki, prawdopodobnie będziesz chciał od razu zabrać je do lekarza. Jest tak dlatego, że duże migdałki są często oznaką infekcji. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z karmieniem lub spaniem, również będziesz chciał je zabrać do lekarza – cytat ten jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu witamineo.pl. Lekarz sprawdzi historię choroby Twojego dziecka i może dotknąć szyi, aby zobaczyć, czy migdałki są spuchnięte.

Zapalenie migdałków jest spowodowane przez bakterie, które żyją w migdałkach i powodują ich zakażenie. Ten rodzaj infekcji jest również znany jako ropień okołomigdałkowy i często jest bolesny i przeszkadza w oddychaniu. Może być leczona antybiotykami, ale czasami konieczna będzie operacja w celu jej odprowadzenia.

Oprócz bycia częścią układu odpornościowego, migdałki działają jak filtry dla bakterii i wirusów, zatrzymując je w białych krwinkach. Jeśli ulegną powiększeniu, mogą blokować drogi oddechowe, powodując bezdech senny. Zaburzenie to może również powodować przewlekły nieświeży oddech.

Większe migdałki językowe są często bezobjawowe, ale mogą też powodować ból, trudności w przełykaniu i zmianę głosu. Stan ten jest również często wynikiem innych schorzeń, takich jak obturacyjny bezdech senny. Lekarz może wykonać tonsillektomię językową, aby złagodzić te objawy.

Jednymi z najczęstszych przyczyn dużych migdałków językowych są bakterie, wirusy i inne czynniki drażniące. Pierwszym krokiem jest unikanie wszelkich źródeł podrażnień w swoim otoczeniu. Może to obejmować unikanie pikantnych potraw, aspiryny, alkoholu. Unikanie aspiryny przed operacją zmniejszy ryzyko krwawienia i zmniejszy ilość infekcji w gardle.

Jeśli objawy są uporczywe lub nie reagują na leczenie, lekarz może wykonać tonsillektomię językową, aby usunąć migdałki. Operacja ta wykorzystuje specjalną energię o częstotliwości radiowej na języku, aby usunąć chorobę. Jednak procedura ta może spowodować pewne uszkodzenie nerwów. Jest to często tymczasowe, ale powrót do zdrowia może zająć miesiące.

Po tonsillektomii, możesz mieć ból gardła przez co najmniej tydzień, a nad raną migdałka może utworzyć się strup. Chociaż ból może być silny, środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc. Ważne jest, aby unikać forsownej aktywności przez kilka tygodni.

Przyczyny

Powiększony migdałek językowy może być spowodowany przez wiele różnych przyczyn. Należą do nich infekcje, alergie pokarmowe, nieprawidłowy wzrost i rak. Objawy mogą wahać się od wrażliwego odruchu knebla do trudności w przełykaniu. Aby dowiedzieć się, czy Twój migdałek językowy jest powiększony, skonsultuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia dokładnego badania.

Migdałek językowy znajduje się u podstawy języka. Zbudowany jest z nieregularnej tkanki guzkowej. Tkanka ta pokryta jest błoną śluzową i posiada powierzchniowe inaginacje. Powiększony migdałek językowy może blokować drogi oddechowe w okolicy zausznej. U niektórych pacjentów powiększony migdałek językowy może prowadzić do utrzymującego się OSA.

Najczęstszą przyczyną powiększonego migdałka językowego jest infekcja. Jeśli u dziecka powtarzają się epizody zapalenia migdałków, które nie reagują na leczenie antybiotykami, może być zalecona tonsillektomia. Jeśli rozwinęły się częste infekcje, stan ten może również prowadzić do ropnia okołomigdałkowego, czyli kieszonki z ropą na migdałku. Jeśli dziecko ma ropień, należy go jak najszybciej zdrenować. Infekcje wirusowe mogą być leczone w domu, ale infekcje bakteryjne wymagają pomocy lekarskiej. Należy przyjmować antybiotyki i odpowiedni odpoczynek jest niezbędny do pełnego wyzdrowienia. W większości przypadków dziecko może wrócić do szkoły, gdy jest wolne od bólu i nie ma dalszych objawów.

Masa na migdałku językowym to kolejna częsta przyczyna powiększonego migdałka językowego. Jest to mała masa na języku zawierająca tkankę limfoidalną i może naśladować nowotwór podstawy języka. Badania obrazowe mogą być trudne do odróżnienia od łagodnego guza i łagodnej masy.

Badanie MRI może być wykorzystane do pomiaru grubości migdałka językowego. Można go również wykorzystać do określenia, czy powiększony migdałek jest zakażeniem. Badanie MRI pozwoli zmierzyć grubość migdałka językowego w linii środkowej i paramidline. Chirurgiczne usunięcie jest częstą opcją leczenia, ale może być również kosztowne.

Powiększony migdałek językowy jest rzadki u dorosłych, ale może być objawem innego stanu, np. bezdechu sennego. Stan ten występuje, gdy migdałki językowe stają się zbyt duże i przesuwają nagłośnię ku tyłowi, co może powodować utrudnione oddychanie i dysfagię. Przerost migdałka językowego często występuje jako przerost kompensacyjny po tonsillektomii podniebiennej. Inne schorzenia, które mogą powodować powiększenie migdałka językowego to przewlekłe infekcje, alergia i choroba refluksowa przełyku.

Operacja usunięcia powiększonego migdałka językowego nie jest trwałym leczeniem i może uszkodzić nerw, który kontroluje ruch języka. Zakażenia spowodowane tą operacją mogą trwać miesiącami i często są trwałe. Należy omówić swoje opcje z lekarzem przed poddaniem się tonsillektomii językowej.

Leczenie

Jeśli doświadczyłeś bólu, dyskomfortu lub uczucia ciała obcego, które towarzyszy powiększonym migdałkom językowym, nadszedł czas, aby poszukać leczenia. Lekarz może przepisać antybiotyki i wykonać tonsillektomię, jeśli stan jest poważny lub powoduje trudności w oddychaniu. Przewlekłe powiększenie migdałków może prowadzić do niedrożności dróg oddechowych, a nawet do bezdechu sennego, zaburzenia potencjalnie zagrażającego życiu.

U małych dzieci powiększone migdałki mogą sygnalizować leżącą u podstaw infekcję. Jeśli powiększone migdałki powodują trudności w karmieniu lub spaniu, lekarz zbada dziecko i zapozna się z jego historią choroby. On lub ona będzie czuć szyi i migdałki, aby sprawdzić, czy obrzęk.

Tonsillektomia polega na usunięciu migdałka językowego, który może blokować drogi oddechowe za językiem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i jest stosunkowo bezbolesny. Większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Pacjenci, którzy cierpią na bezdech senny mogą rozważyć zabieg tonsillektomii.

Ostre zapalenie migdałków często wiąże się z gorączką, bólem gardła i nieprzyjemnym oddechem. Jeśli migdałki są w stanie zapalnym, mogą również powodować ropień okołomigdałkowy. Stan ten jest spowodowany przez infekcję, taką jak wirus Epsteina-Barr, i może powodować obrzęk migdałków i ból gardła. W niektórych przypadkach infekcja może prowadzić do ropnia okołonerkowego, który wymaga operacji usunięcia infekcji.

Wirusy i bakterie to najczęstsze przyczyny zapalenia migdałków, ale może ono wystąpić w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną bakteryjną jest paciorkowiec. Jednak inne szczepy paciorkowców również mogą wywołać zapalenie migdałków. Tylko te szczepy, które nie reagują na antybiotyki, powinny być poddane operacji.

MRI migdałka językowego może pomóc w rozpoznaniu tego schorzenia. Rozmiar migdałków językowych może być zmierzony przez zaślepionego badacza. Rezonans magnetyczny może również wykazać grubość podstawy języka. Pracownik medyczny może wykorzystać te informacje do przepisania leczenia. Istnieją liczne zabiegi dostępne dla powiększonych migdałków językowych, w tym chirurgii jamy ustnej. Lekarz może również przepisać pacjentowi leki.

Biopsja może być konieczna, aby określić, czy stan ten jest złośliwy. Migdałki językowe składają się z od trzydziestu do stu pęcherzyków chłonnych znajdujących się pod nabłonkiem płaskim. U niektórych osób dochodzi do przerostu tkanki migdałkowej w odpowiedzi na alergie, przewlekłą infekcję lub wcześniejszą tonsillektomię. Jeśli tkanka limfoidalna jest zakażona, może być konieczne wykonanie biopsji w celu lepszego określenia stopnia zaawansowania choroby.

Mimo złożonej etiologii przerost migdałka językowego może zwiększać podatność pacjenta na OSA. Może również komplikować intubacje. Jego objawami mogą być trudności w połykaniu i uporczywy kaszel. Ponadto u pacjentów może wystąpić zmiana głosu.

Leczenie objawów powiększonego migdałka językowego może obejmować połączenie operacji, promieniowania i chemioterapii. Chemioterapia może być skuteczna w obkurczaniu guza we wczesnych stadiach. W bardziej zaawansowanych stadiach, operacja jest wymagana do usunięcia guza. Węzły chłonne mogą również wymagać usunięcia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *