Jakie unaczynienie posiada języczek?

Jakie unaczynienie posiada języczek?

Migdałek językowy znajduje się na grzbiecie języka. Często jest powiększony i może powodować niedrożność dróg oddechowych i dysfagię. Powszechnie rozwija się jako kompensacyjny przerost po tonsillektomii podniebiennej. Może również występować w związku z otyłością, alergią, chorobą refluksową przełyku i przewlekłymi infekcjami.

migdałek językowy posiada unaczynienie

Migdałek językowy jest tkanką limfoidalną w błonie śluzowej jamy ustnej. Zawiera limfocyty T, komórki B i makrofagi, które odgrywają istotną rolę w zwalczaniu infekcji. Stanowi pierwszą linię obrony przed patogenami, które dostają się do jamy ustnej przez gardło lub nosogardło. Migdałki językowe mają wygląd pierścienia na tylnej powierzchni języka i są pokryte warstwowym nierogowaciejącym nabłonkiem płaskim.

Migdałek językowy jest zaopatrywany w krew głównie z tętnicy językowej. Otrzymuje również krew z gałęzi migdałkowej tętnicy twarzowej i tętnicy wstępującej gardła. Płyn limfatyczny z migdałka językowego drenuje się do głębokich węzłów chłonnych szyjnych i szyjno-żuchwowych. Oprócz unaczynienia, migdałek językowy składa się z migdałków i tkanki limfoidalnej.

Migdałek językowy jest otoczony okostną i połączony z boczną ścianą gardła poprzez tętnicę językową. Brodawki te otrzymują krew tętniczą i żylną i odprowadzają ją do przestrzeni przygardłowej i głębokiego łańcucha szyjnego – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu spokokatolik.pl.

Istnieje wiele przyczyn przerostu migdałka językowego. W niektórych przypadkach może być on spowodowany kompensacyjnym przerostem po tonsillectomii podniebiennej. Może być również związany z innymi schorzeniami, takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy, alergia czy otyłość.

W celu lepszego zrozumienia unaczynienia migdałków, badacze przeprowadzili sekcje migdałków podniebiennych. Metoda ta pozwala na wycięcie migdałków bez widocznych nerwów i naczyń. Zimne wycięcie migdałka skutkuje również mniejszym krwawieniem, mniejszą kauteryzacją i mniejszą zachorowalnością pooperacyjną.

Rak migdałka językowego zwykle rozpoczyna się w głębokich dołach migdałka i rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych na szyi. Najczęstszym objawem choroby jest asymetryczny, przewlekły ból gardła. Inne objawy to ból ucha i powiększone węzły chłonne. Nieleczony nowotwór może przejść w chłoniaka lub raka płaskonabłonkowego.

Poza wycięciem migdałków, niektórzy pacjenci odczuwają ból pooperacyjny. Może on utrzymywać się nawet do sześciu dni. Ponadto po operacji należy unikać energicznych ćwiczeń. Po wycięciu migdałków należy oczyścić okolicę i usunąć opakowanie. Należy jednak nadal monitorować migdałki, ponieważ mogą na nich pojawić się strupy lub nadmierne krwawienie.

Jeśli niepokoi Cię wygląd migdałka językowego, zgłoś się do specjalisty. Świetnym narzędziem diagnostycznym jest tomografia komputerowa szyi. Migdałki językowe mogą być czasem powiększone i częściowo blokować drogi oddechowe. Dlatego tomografia komputerowa może pomóc lekarzowi określić, czy ten stan jest przyczyną Twoich objawów. Ważne jest, aby upewnić się, że nie masz choroby podstawowej, która powoduje objawy.

Migdałek podniebienny ma unaczynienie

Migdałek podniebienny jest małym okrągłym wzniesieniem tkanki limfoidalnej. Tętnica migdałkowa i żyła językowa wywodzą się z tętnicy szyjnej zewnętrznej. Odprowadzają one do żyły gardłowej i do zwoju fenofalatycznego. Naczynia te są unerwione przez zwoje sphenopalatine, nerw podniebienny mniejszy i nerw glosowo-gardłowy. Migdałki są przytwierdzone do okostnej kości klinowej i pokryte nabłonkiem kolumnowym pseudostratyfikowanym z komórkami podstawnymi i gobletowymi.

Migdałki są zbudowane z tkanki limfoidalnej, która jest podtrzymywana przez szkielet łącznotkankowy. Na swoich powierzchniach posiadają krypty, które wnikają do środka i na powierzchnię migdałka. Krypty te wyścielone są nierogowaciejącym nabłonkiem płaskim warstwowym. Zawierają one komórki prezentujące antygen, limfocyty i bakterie. Komórki te pełnią funkcję ochrony powierzchni błony śluzowej przed patogenami.

Migdałek językowy pokryty jest cienką torebką, która usiana jest guzkami limfatycznymi. Na tym rodzaju migdałka również występuje strupek, a migdałek może być w stanie zapalnym przez kilka dni po zabiegu. Może wystąpić pewne krwawienie, ale jest to zazwyczaj minimalne. Oczekuje się, że krwawienie ustanie w ciągu tygodnia po operacji migdałka. Może również wystąpić nieprzyjemny smak w ustach. Ważne jest, aby unikać energicznych ćwiczeń przez pierwszy tydzień po zabiegu.

Podczas tego zabiegu pacjent jest znieczulany do migdałka. Następnie za pomocą igłotrzymacza tworzy się płaszczyznę pomiędzy migdałkiem a powięzią. Po ustaleniu tej płaszczyzny, migdałek jest dostarczany do dolnego bieguna. Następnie w dołku umieszcza się szew chromowy 3-0. Następnie pacjent powraca do znieczulenia.

Preferowanym postępowaniem w przypadku migdałka językowego jest kauteryzacja w sali operacyjnej. Procedura ta może być wykonana w czasie krótszym niż dwie minuty. Następnie na zmienioną chorobowo stronę migdałka nakładana jest matryca hemostatyczna. Stosuje się również miejscowo lidokainę, aby zminimalizować odruch knebla.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *