Migdałek językowy – opis zabiegu

Migdałek językowy - opis zabiegu

Migdałek językowy znajduje się u podstawy języka. Zbudowany jest z nieregularnej tkanki guzkowej, która pokryta jest błoną śluzową. Na jego powierzchni występują inaginacje. Operacja w przypadku migdałka grudkowego językowego nie jest zalecana. Oprócz tego, że nie jest skuteczna w wyleczeniu choroby, może uszkodzić nerwy.

Wycięcie chirurgiczne nie jest zalecane w przypadku migdałków językowych

Zapalenie migdałków wywołane przez wirusy różni się od zapalenia migdałków wywołanego przez bakterie. W tych przypadkach leczenie jest inne. Jeśli przyczyną jest wirus, pacjent może otrzymać antybiotyk lub lek przeciwwirusowy, a także może być konieczne chirurgiczne usunięcie migdałków.

Aby wykonać operację, chirurg musi najpierw opracować płaszczyznę pomiędzy migdałkiem a powięzią. Następnie umieszcza się retraktor Crowe-Davisa w celu lepszej wizualizacji gardła. Następnie umieszcza się cewnik z czerwonej gumy, aby cofnąć podniebienie miękkie – te dane są skutkiem badań redakcji strony lutostanskistomatolog.pl. Po odciągnięciu migdałka chirurg dokonuje palpacji i oględzin tkanek migdałka. Języczek i migdałki są również badane podczas procedury. Na koniec chirurg założy szew chromowy 3-0 w fosie migdałka w celu uzyskania hemostazy.

Wycięcie chirurgiczne może spowodować uszkodzenie nerwów

Migdałki to małe tkanki gruczołowe znajdujące się w tylnej części gardła, po jednym z każdej strony. Działają jako część układu odpornościowego organizmu, produkując białe krwinki i przeciwciała do walki z infekcjami. Są one pierwszą linią obrony przed bakteriami. Migdałki u dzieci rosną i dojrzewają wraz z ich wzrostem, osiągając największy rozmiar między czwartym a siódmym rokiem życia.

Tonsillektomia może być wykonana za pomocą różnych technik chirurgicznych, w tym metod wewnątrz- i zewnątrzustrojowych. Technika znana jako „gorąca” tonsillektomia zewnątrzkapsułkowa jest najczęściej stosowana w Stanach Zjednoczonych. Metoda ta polega na uchwyceniu górnego bieguna migdałka przy pomocy zacisku Allisa i nacięciu go przy pomocy końcówki 20-W power lub tradycyjnej. Migdałek podniebienny jest następnie usuwany od bieguna górnego do dolnego. W celu utrzymania hemostazy po usunięciu migdałka stosuje się kauteryzację ssącą lub pakowanie.

Migdałki pełnią rolę pierwszej linii obrony organizmu przed bakteriami i wirusami. Obrona ta zmniejsza się po okresie dojrzewania, co może tłumaczyć niektóre przypadki zapalenia migdałków u dorosłych. W zależności od rodzaju zabiegu, pacjent może odczuwać silny ból i krwawienie przez okres do sześciu dni po zabiegu. Nad raną migdałka może utworzyć się strup, a pacjent powinien unikać forsownych ćwiczeń przez co najmniej tydzień po zabiegu.

O przypadku HNP po bakteryjnym zapaleniu migdałków pisali Kovalev i Clarenbach. W innym przypadku Sakemi i wsp. podali, że zapalenie migdałka językowego spowodowało zapalenie nerwu podogonowego, ale powrót do zdrowia nastąpił w ciągu 6 miesięcy. Pacjenci z atypowym zapaleniem migdałków mieli normalne postrzeganie i odczuwanie smaku.

Objawy zapalenia migdałka językowego

Do najczęstszych objawów zapalenia migdałka językowego należą: ból gardła i jamy ustnej, gorączka, ślinienie się i nieświeży oddech. W ciężkich przypadkach zakażenie może prowadzić do powstania ropnia. Inne objawy to trudności w otwieraniu ust i stłumiony głos. Gdy choroba ma charakter przewlekły, może wymagać operacji usunięcia migdałków.

Na szczęście większość przypadków zapalenia migdałków językowych ustępuje samoistnie przy zastosowaniu opieki wspomagającej. Jeśli jednak infekcja utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub wiąże się z gorączką wyższą niż 102 stopnie Fahrenheita, należy dążyć do wizyty u lekarza. W takich przypadkach powinny zostać przepisane antybiotyki, które pacjent powinien przyjmować przez pełny kurs. Ponadto przedłużające się objawy mogą świadczyć o innych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Zapalenie migdałków może być spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Zakażenie to wynika zazwyczaj z paciorkowcowego zakażenia gardła. Chociaż objawy są łagodne i mogą trwać tylko przez krótki czas, mogą być niezwykle niekomfortowe. To jest powód, dla którego ważne jest, aby szukać natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Zapalenie migdałka językowego jest częstym schorzeniem u małych dzieci. Większość przypadków występuje u dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat. Może jednak dotyczyć również osób dorosłych. Najczęstszym typem bakterii jest paciorkowiec, który może prowadzić do przewlekłego zapalenia migdałków.

Objawy zapalenia migdałka językowego obejmują uporczywy kaszel, ból gardła i ból podczas przełykania. Ciężkie przypadki mogą prowadzić do trudności w oddychaniu, a nawet do powstania ropnia na migdałku. Jeśli migdałki ulegną zapaleniu, może to prowadzić do wielu innych komplikacji, w tym bezdechu sennego, bólu szyi, a nawet zmiany głosu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *