Alergia a powiększone migdałki – czy to szkodliwe?

Leczenie rąk kwasem - jak to zrobić

Ważne jest, aby poznać przyczynę obrzęku migdałków, zanim udasz się na poszukiwanie leczenia. Lepiej będzie, jeśli podejmiesz leczenie, zanim stan ten się pogorszy i może spowodować poważne komplikacje. Obrzęk może być mniej uciążliwy, jeśli jest tymczasowy i szybko ustępuje. Jeśli jednak obrzęk jest uporczywy i nie ustępuje, należy niezwłocznie udać się do specjalisty w dziedzinie uszu, nosa i gardła.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z beautyqueen.com.pl

Objawy

Alergie powodują stan zapalny w górnych drogach oddechowych i gardle, a powiększone migdałki są częstym objawem. Migdałki mogą również stać się bolesne. Zapalenie migdałków może wpływać na apetyt i sen danej osoby. Może również prowadzić do bólu gardła.

Jeśli cierpisz na przewlekłe, spuchnięte migdałki, zgłoś się do lekarza, aby ocenić stan migdałków. Stan ten może być oznaką poważniejszej dolegliwości. Jeśli migdałki pozostają opuchnięte przez więcej niż kilka dni lub tygodni, może być konieczny bardziej inwazyjny zabieg.

Przyczyny

Oprócz powodowania bólu gardła i zwiększonego drenażu nosa, alergie mogą również prowadzić do powiększenia migdałków. Migdałki funkcjonują jako urządzenia filtrujące, które zatrzymują cząsteczki w powietrzu i chronią organizm przed alergiami. Powiększony migdałek może prowadzić do zapalenia górnych dróg oddechowych, co może przeszkadzać w jedzeniu i spaniu.

Jeśli masz zapalenie migdałków, możesz zauważyć ból gardła i biały lub żółty nalot na migdałkach. Zapalenie to może trwać do dwóch tygodni i czasami towarzyszy mu gorączka. Leczenie zależy od przyczyny, którą może być infekcja bakteryjna lub wirusowa. Infekcje wirusowe często ustępują samoistnie, a lekarz w większości przypadków może nie zalecić antybiotyków.

Leczenie

Jeśli cierpisz z powodu alergii i powiększonych migdałków, być może nadszedł czas, aby szukać leczenia. Istnieje kilka popularnych leków dostępnych bez recepty. Można również zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy są ciężkie i nie ustępują. Lekarz może zaproponować antybiotyki lub zalecić inne leczenie w zależności od rodzaju infekcji.

Większość leków na alergię działa poprzez blokowanie produkcji histaminy, substancji chemicznej wytwarzanej w organizmie w odpowiedzi na alergeny. Leki przeciwhistaminowe są najczęściej przepisywane na alergie nosowe i zmniejszają ilość histaminy w organizmie, która powoduje reakcje alergiczne. Leki mogą również zawierać środki obkurczające, które pomagają zmniejszyć obrzęk i stan zapalny związany z alergiami. Obejmują one produkty takie jak Afrin (oksymetazolina) i Sudafed (pseudoefedryna).

Ropień okołomigdałkowy

Alergia na alergeny może powodować puchnięcie migdałków, co może być niekomfortowe. W niektórych przypadkach obrzęk może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak rak jamy ustnej. Jednak w większości przypadków problem ten ustępuje bez leczenia. Mimo to, najlepiej jest poddać migdałki badaniu przez specjalistę z zakresu chorób uszu, nosa i gardła, aby wykluczyć inne przyczyny.

Możesz również doświadczyć spuchniętego migdałka z powodu wirusa. Istnieje kilka szczepów wirusa, które mogą powodować ten stan. Infekcje te są zwykle leczone antybiotykami, ale jeśli masz ciężki przypadek, lekarz może zalecić tonsillektomię.

Tonsillectomy

A tonsillectomy is a surgical procedure that removes the tonsils. Wykonuje się go z różnych powodów, w tym z powodu częstych angin i chrapania. Nie jest on jednak pozbawiony ryzyka. U niektórych osób mogą wystąpić skutki uboczne, a niektórzy mogą nawet umrzeć z powodu znieczulenia.

Chociaż tonsillektomia jest uważana za bezpieczną procedurę, istnieje ryzyko. Do najczęstszych zagrożeń należą: krwawienie, ból, nudności i odwodnienie. Przed poddaniem się zabiegowi lekarz powinien omówić z Państwem wszelkie potencjalne powikłania.

Leki bez recepty

Leki bez recepty na alergie i zapalenie migdałków mogą pomóc w radzeniu sobie z obrzękiem i bólem związanym z tymi stanami. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak stan utrzymuje się lub pogarsza, zaleca się wizytę u lekarza. Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, może być konieczne chirurgiczne usunięcie migdałków.

Twój pediatra może przepisać antybiotyki w celu złagodzenia objawów i przepisać leki dostępne bez recepty, jeśli stan utrzymuje się. W ciężkich przypadkach pediatra może zasugerować operację usunięcia migdałków. Leczenie powiększonego migdałka i powiększonej tkanki migdałka może wymagać operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *