Czy powiększone migdałki zagrażają życiu?

Czy powiększone migdałki zagrażają życiu?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie powiększone migdałki, pierwszym krokiem jest ustalenie, co powinieneś zrobić. Jeśli objawy są łagodne i nie wdało się zakażenie, możesz leczyć problem odpoczynkiem. Możesz również spróbować jeść gładkie pokarmy, takie jak smakowa żelatyna, zupy, lody lub sos jabłkowy. Powinieneś także zachować spokój, dopóki nie poczujesz się lepiej i często myć ręce. Kiedy Twoje migdałki znów będą zdrowe, będą gotowe do walki z zarazkami.

Symptomy

Istnieje wiele objawów powiększonych migdałków, w tym ból, bolesność i trudności w oddychaniu. Choć objawy te mogą być łagodne, powinny być jak najszybciej leczone przez lekarza. Niektóre powiększone migdałki są związane z poważniejszymi schorzeniami, takimi jak rak migdałków.

Powiększone migdałki mogą prowadzić do wielu problemów, w tym chrapania i problemów ze snem. Warunki te mogą blokować drogi oddechowe osoby podczas snu, powodując częste infekcje ucha, a nawet utratę słuchu. Dzieci mogą również doświadczyć problemów behawioralnych w wyniku zablokowanych dróg oddechowych, co może wpływać na ich sen. Powiększone migdałki mogą również prowadzić do problemów z połykaniem pokarmów – informacja ta jest rezultatem pracy specjalistów strony . Jeśli uważasz, że możesz mieć powiększone migdałki, spróbuj szeroko otworzyć usta. Możesz również użyć ściągacza do języka, aby zobaczyć swoje migdałki.

Inne przyczyny powiększonych migdałków to bakterie, wirusy i adenowirusy. Adenowirus jest częstą przyczyną przeziębień i rozprzestrzenia się poprzez zakażoną ślinę. Wirus Herpes simplex może powodować pękające pęcherze na migdałkach. Inną zakaźną przyczyną spuchniętych migdałków jest wirus HHV-5, który jest uśpionym wirusem, który może powrócić u niektórych osób, w tym kobiet w ciąży. Dodatkowo infekcje odry i anginy również mogą powodować powiększone migdałki. Z tych powodów właściwa diagnoza jest niezbędna do skutecznego leczenia.

Powiększone migdałki mogą być również przyczyną infekcji ucha. Powiększone migdałki mogą również powodować infekcje dróg oddechowych i uniemożliwiać dostęp powietrza do ucha środkowego. Jeśli migdałki ulegną zakażeniu, mogą prowadzić do powtarzających się infekcji bakteryjnych, co skutkuje niedrożnością dróg oddechowych. Specjalista laryngolog może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu powiększonych migdałków.

Oprócz bólu gardła, powiększone migdałki mogą powodować gorączkę i ból brzucha. Migdałki mają również tendencję do obrzęku i stanu zapalnego i mogą być związane z powiększonym węzłem chłonnym na szyi. Mogą nawet rozwijać białe plamy. Objawy te różnią się od objawów przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych, obejmujących kaszel i wyciek z nosa.

Podczas gdy większość przypadków spuchniętych migdałków ustąpi samoistnie, ciężkie przypadki mogą wymagać leczenia. Opcje leczenia mogą obejmować leki bez recepty lub środki domowe. Lekarz może również przepisać antybiotyki, jeśli to konieczne.

Przyczyny

Zapalenie migdałków to ogólny termin określający infekcje gardła, i może być spowodowany przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Wirusowe zapalenie migdałków powoduje ich obrzęk i może towarzyszyć innym objawom przypominającym przeziębienie. Ten rodzaj infekcji jest zazwyczaj tymczasowy i może być wyleczony z czasem i dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi.

Powiększone migdałki mogą być bolesnym problemem, powodującym trudności w oddychaniu i dyskomfort. W niektórych przypadkach stan ten może prowadzić do powstania migdałków. W zależności od rodzaju i nasilenia choroby podstawowej, lekarz przepisze odpowiednie leczenie. Zazwyczaj pierwszym krokiem w leczeniu tego stanu jest zidentyfikowanie przyczyny podstawowej, a następnie leczenie infekcji.

W niektórych przypadkach, powiększone migdałki mogą nie powodować żadnych objawów na początku, ale mogą stać się przewlekłe i stopniowo pogarszać się z czasem. Ostre infekcje migdałków leczy się lekami przeciwhistaminowymi i kortykosteroidami donosowymi. W ciężkich przypadkach może być zalecana operacja usunięcia migdałków i migdałków.

Powiększone migdałki mogą powodować u dziecka problemy z przełykaniem. Stan ten może przeszkadzać w jedzeniu i może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia. Dzieci z powiększonymi migdałkami mogą również wykazywać drażliwość, nadpobudliwość lub inne zmiany w zachowaniu. Objawy powiększonych migdałków najlepiej rozpoznaje lekarz i badanie fizykalne.

W niektórych przypadkach spuchnięte migdałki są oznaką raka. Przewiduje się, że w 2020 roku liczba przypadków raka jamy ustnej wzrośnie o 53260. Może być również wynikiem zakażenia bakteryjnego. Objawy choroby mogą nie być oczywiste, ale lekarz może postawić diagnozę i przepisać leczenie na podstawie wyników badania.

Na ogół powiększone migdałki są niegroźne, ale jeśli są uporczywe lub powodują inne powikłania, warto zasięgnąć porady lekarza. Wysoka gorączka, ciemny kolor moczu, obrzęk stawów to oznaki poważniejszych problemów. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją dwie podstawowe przyczyny powiększonych migdałków: infekcje bakteryjne i infekcje wirusowe. Jeśli dana osoba doświadcza częstych ataków tych infekcji, może być zalecana operacja.

Wirusy: Monoonukleoza, czyli choroba pocałunków, jest kolejną częstą przyczyną. Wirus ten jest przenoszony z osoby na osobę poprzez ślinę, kichanie i kaszel. Objawy mononukleozy obejmują ból gardła i obrzęk węzłów chłonnych.

Leczenie

Na powiększone migdałki, migdałki i związane z nimi objawy dostępne są różne sposoby leczenia. Zdjęcia rentgenowskie i próbki krwi mogą być pomocne w identyfikacji stanu. W niektórych przypadkach, rentgen może być również konieczne, aby wykluczyć infekcję. Badania krwi i testy skórne mogą również pomóc w identyfikacji reakcji alergicznych na żywność lub powietrze.

Jeśli odczuwasz ból, lekarz może przepisać acetaminofen lub ibuprofen, aby pomóc Ci poradzić sobie z bólem. Antybiotyki są zwykle przepisywane na bakteryjne zapalenie migdałków i powinny być przyjmowane doustnie przez 10 do 14 dni. Jednak jeśli objawy są łagodne lub tymczasowe, może być potrzebna tylko recepta na antybiotyk stosowany miejscowo. Ponadto, jeśli Twoje migdałki są powiększone z powodu infekcji wirusowej, być może nie będziesz musiał przyjmować na nie żadnych leków. Pomóc może także przyjmowanie płynów i dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

W przypadku powiększonych migdałków dostępne jest również leczenie chirurgiczne. Jednak zabieg ten może być ryzykowny dla zdrowia dziecka i może potencjalnie uszkodzić jego układ. Jeśli nie jesteś pewien, czy leczenie chirurgiczne jest odpowiednie dla Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Podczas gdy niektóre przypadki powiększonych migdałków mogą być z powodzeniem leczone antybiotykami, operacja nie zawsze jest rozwiązaniem.

Jeśli przyczyną zapalenia jest przewlekła infekcja, lekarz może zalecić tonsillektomię. Procedura ta może usunąć migdałki i migdałki. Jednak tonsillektomia nie jest pozbawiona ryzyka, w tym krwawienia, infekcji i niepożądanych reakcji na leki. Niektóre z tych powikłań mogą utrudniać połykanie lub mówienie, mogą też powodować urazy podniebienia miękkiego.

Operacja jest często ostatnią opcją dla powiększonych migdałków. Chociaż istnieje szereg zagrożeń związanych z tą procedurą, istnieje również kilka skutecznych opcji leczenia. Jednak operacja powiększonych migdałków jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem, jeśli powodują one ból lub infekcję. Chociaż może być bardziej kosztowne niż alternatywy, tonsillektomia może być realną opcją, jeśli stały się one powiększone lub były w stanie zapalnym przez długi czas.

Choć może to być rozwiązanie tymczasowe, leki mogą pomóc złagodzić obrzęk migdałków. Ponadto, antybiotyki i leki przeciwzapalne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko przewlekłego zapalenia migdałków. Czasami tonsillektomia jest jedyną opcją dla dzieci z przewlekłymi powiększonymi migdałkami.

Chirurgia

Chirurgia dla powiększonych migdałków jest opcją dla dzieci, które doświadczają częstych i przewlekłych infekcji migdałków. Tkanki te są integralną częścią układu odpornościowego i odgrywają ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie i wirusy. Czasami jednak ulegają powiększeniu, co prowadzi do dyskomfortu i przewlekłego oddychania przez usta.

Przed operacją ludzie powinni omówić z chirurgiem swoją historię medyczną. Ważne jest również, aby zapytać o zabieg, sposób jego wykonania i oczekiwania po nim. Podczas zabiegu może być zastosowane znieczulenie, które pomaga zapobiec zakażeniu. Pacjenci powinni przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami. Może również dojść do niewielkiej utraty krwi.

Dzieci powinny być ściśle monitorowane po tonsillektomii, aby uniknąć powikłań. Niektóre częste powikłania operacji obejmują krwawienie z nosa lub ust, które może spowodować utratę krwi. Krwawienie może pozostać niezauważone, dopóki dziecko nie zwymiotuje. W ciężkich przypadkach u dzieci może nawet wystąpić krwawienie z tchawicy.

Istnieje kilka sposobów wykonywania tonsillektomii. Na ogół zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zwykle zabieg trwa od dwudziestu do trzydziestu minut. Pacjenci zazwyczaj nie są przytomni podczas zabiegu, a migdałki usuwane są bezboleśnie. W większości przypadków, migdałki są usuwane w całości, ale u niektórych pacjentów, częściowa tonsillektomia może być opcją. Inną opcją zabiegu chirurgicznego jest elektrokauteryzacja, która wykorzystuje ciepło do zatrzymania krwawienia z migdałków.

W niektórych przypadkach operacja powiększonych migdałków jest wykonywana, gdy objawy zapalenia migdałków stają się zbyt ciężkie. Objawy mogą obejmować problemy ze snem lub przerwy w oddychaniu. Niektóre osoby nie mają żadnych objawów, ale spuchnięty migdałek może być przyczyną uporczywej infekcji gardła. Zabieg chirurgiczny może być również wykonany w celu skorygowania problemów stomatologicznych.

Zabieg chirurgiczny może być wykonany przy użyciu maleńkiego skalpela lub narzędzia. Niektórzy lekarze używają ciepła, fal dźwiękowych lub lasera do usunięcia migdałków. Czasami w ramach operacji usuwane są również powiększone migdałki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *