Czy na zabiegi medycyny estetycznej obowiązuje L4?

l4 zabiegi estetyczne

Zabiegi medycyny estetycznej w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Osoby z nich korzystające zastanawiają się, zwłaszcza w przypadku tych nieco bardziej inwazyjnych, czy mają w tej sytuacji możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Zabieg medycyny estetycznej – w jakich sytuacjach można otrzymać zwolnienie lekarskie?

Na początku warto podkreślić, że lekarz świadczący usługi z zakresu medycyny estetycznej ma możliwość wręczenia zwolnienia lekarskiego, jeżeli widzi taką konieczność. Inaczej będzie wyglądać sytuacja, gdy usługę będzie świadczyła osoba nieuprawniona do wykonywana takich czynności, jak np.:. Kosmetolog. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji klient decyduje się na skorzystanie z usługi z naruszeniem prawa. Konieczność wystawienia L4 jest w przypadku każdego z pacjentów rozpatrywana w sposób indywidualny. Niektóre z przeprowadzonych zabiegów są całkowicie nieinwazyjne. W przypadku innych mogą pojawić się czasowe dolegliwości bólowe, a także obrzęk. Inne kłopotliwe objawy to pojawienie się silników, miejscowych stanów zapalnych, reakcji alergicznej, a także osłabienia mięśni twarzy w danym obrębie. W tej sytuacji może istnieć konieczność rekonwalescencji. Warto również indywidualnie omówić z lekarzem przeprowadzającym dany zabieg, kwestie potencjalnego przyznania zwolnienia lekarskiego. L4 może być przyznane w przypadku tych usług, które zostały przeprowadzone ze wskazań medycznych, czyli np usuwanie blizn. Ponadto może zostać ono przyznane w sytuacji, gdy po zabiegu pojawiły się powikłania. Szczególnie takie, które wymagają zastosowania antybiotyków, czy leków przeciwbólowych. W przypadku sytuacji, w której dolegliwości wystąpią nie bezpośrednio po wykonaniu usługi, lecz po kilku, a nawet kilkunastu godzinach należy skontaktować się z lekarzem, który może wystawić L4 wstecz.

L4 po przeprowadzonym zabiegu medycyny estetycznej – na jakich zasadach jest przyznawane?

Najczęściej ewentualne powikłania pozabiegowe nie utrzymują się przez dłuższy okres, więc okres rekonwalescencji, a tym samym czas trwania zwolnienia może wynosić zwykle jedynie kilka dni. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się, że może to być nieco dłuższy czas. Najczęściej jest to okres nietrwający dłużej, niż 2 tygodnie, ponieważ przyjmuje się, że właśnie tyle maksymalnie powinna trwać rekonwalescencja. Dokument powinien zostać dostarczony do danego pracodawcy online. Pracownik z kolei dostanie jedynie potwierdzenie przeprowadzonej usługi. To lekarz decyduje o tym, czy osoba poddana zabiegowi powinna spędzić czas na odpoczynku i leczeniu, czy będzie ona miała możliwość poruszania się na zewnątrz. W zależności od tego przyznane zwolnienie lekarskie może zostać oznaczone numerem 1 lub 2. Osoba przyznająca zwolnienie lekarskie może również udzielać różnego rodzaju zaleceń, dotyczących m.in. konieczności ograniczenia wykonywania aktywności fizycznej w danym okresie. Klient jest oczywiście zobligowany stosować się do wszelkich sugestii udzielonych przez lekarza. Dzięki temu powikłania szybko ustaną i będzie on w stanie szybko powrócić do pełnego zdrowia.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *