Ból podczas jedzenia podczas powiększonych migdałków – jak go leczyć?

Ból podczas jedzenia podczas powiększonych migdałków - jak go leczyć?

Tony są ważne dla naszego zdrowia, a kiedy są spuchnięte, mogą blokować drogi oddechowe w tylnej części gardła. Jeśli ulegną zakażeniu i rozprzestrzenią się, mogą utworzyć ropień i całkowicie zablokować drogi oddechowe. Jest to najczęściej spotykane u dorosłych, ale może wystąpić również u dzieci. Wiele rodzajów ostrego zapalenia migdałków może być leczonych lekami dostępnymi bez recepty, ale właściwe leczenie zależy od pierwotnej przyczyny infekcji.

Objawy zakażenia bakterią anginy

Jeśli masz powiększone migdałki, jesteś narażony na rozwój anginy. Ta infekcja bakteryjna powoduje ból gardła i białe plamy na migdałkach. Zakażenie to jest bardzo zaraźliwe, zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy osoba zakażona nie wykazuje objawów. Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na anginę unikając zanieczyszczonych pokarmów i zapewniając właściwą higienę rąk.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje objawy anginy, czas zabrać je do lekarza. Ta choroba zakaźna jest poważna i może prowadzić do innych powikłań. Nieleczona angina może wywołać gorączkę reumatyczną, wysypkę, która powoduje silny ból stawów. Może również uszkodzić serce i nerki. Dzieciom z tą infekcją zazwyczaj nie zaleca się chodzenia do szkoły, dopóki nie zakończą przyjmowania antybiotyków.

Lekarz może wykonać szybki test na obecność paciorkowca, aby potwierdzić zakażenie paciorkowcem i przepisać antybiotyki. Test ten jest prosty i może być wykonany w gabinecie lekarskim. Lekarz przytrzyma język dziecka i pobierze wymaz z tylnej części gardła. Wyniki testu mogą być gotowe w ciągu 20 minut. Jeśli Twoje dziecko testuje pozytywne dla bakterii strep, antybiotyki zostaną przepisane. W przeciwnym razie będzie musiało udać się na badanie kontrolne, aby potwierdzić diagnozę.

Inne objawy anginy to gorączka, ból gardła i ból przy przełykaniu. Dzieci są bardziej narażone na anginę niż dorośli, ale można się nią zarazić, jeśli miało się bliski kontakt z osobą chorą na anginę.

Jeśli zauważysz, że cierpisz na anginę, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie anginę, antybiotyki pomogą zwalczyć infekcję i powinny usunąć objawy w ciągu dnia lub dwóch. Jednak jeśli nie czujesz się lepiej do drugiego lub trzeciego dnia, należy skonsultować się z lekarzem. Antybiotyki zabiją szkodliwe bakterie w Twoim gardle i zapobiegną wszelkim innym komplikacjom zdrowotnym wynikającym z zakażenia anginą.

Istnieje wiele objawów anginy, ale najczęstsze z nich to kaszel i ból gardła. W przeciwieństwie do przeziębienia, ból spowodowany anginą może być nagły i silny i może trwać przez kilka dni, a nawet tygodni. Jeśli jednak objawy nie są poważne, należy udać się do lekarza. Lekarz zbada Twoje gardło w poszukiwaniu oznak zapalenia i obrzękniętych węzłów chłonnych. Jeśli masz jakiekolwiek inne objawy, powinieneś również poinformować o tym swojego lekarza.

Opcje leczenia zapalenia migdałków

Zapalenie migdałków może być bolesne i wpływać na codzienne funkcjonowanie danej osoby. Może prowadzić do czasu wolnego od pracy lub szkoły. W ciężkich przypadkach, osoba może potrzebować tonsillektomii, która polega na usunięciu migdałków. Inne możliwości leczenia zapalenia migdałków obejmują niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki.

Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i ciepłe płyny mogą pomóc w zmniejszeniu objawów zapalenia migdałków. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, należy zasięgnąć porady lekarza. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc Ci złagodzić objawy, ale antybiotyki mogą nie zadziałać. W ciężkich przypadkach lekarz może wykonać tonsillektomię, aby usunąć migdałki.

Chociaż zapalenie migdałków jest zwykle wirusem, może być również spowodowane przez nietypową chorobę. W ciężkich przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na pobliskie tkanki. Może również prowadzić do infekcji klatki piersiowej i zatok. Innym poważnym rodzajem zapalenia migdałków jest quinsy, bakteryjna infekcja migdałków.

Najlepsze opcje leczenia bólu przy zapaleniu migdałków podczas jedzenia obejmują dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach dzieci mogą nawet skorzystać z picia większej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli objawy nie ustępują, dziecku mogą zostać przepisane antybiotyki. Są one podawane w formie tabletek lub strzałów, a dziecko powinno otrzymać pełną dawkę. Biorąc ibuprofen lub acetaminofen może również pomóc złagodzić ból. Niektóre dzieci mogą nawet potrzebować zabiegu tonsillectomii.

Chociaż angina jest częstą chorobą wśród dzieci, wielu rodziców nie wie, jak ją skutecznie leczyć. U większości osób pojawia się ból gardła i gorączka, a towarzyszyć jej może spuchnięty migdałek. W ciężkich przypadkach zapalenie migdałków może spowodować obturacyjny bezdech senny.

Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia migdałków jest ustalenie, jaki to rodzaj infekcji. Jeśli migdałki są czerwone i obrzęknięte, może być obecna ropa. Jeśli migdałki są bolesne podczas jedzenia, lekarz może zalecić leczenie antybiotykami. U pacjenta mogą również wystąpić wymioty. Ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą, jeśli objawy utrzymują się. Najlepsze leczenie bólu migdałków podczas jedzenia polega na zajęciu się pierwotną przyczyną.

W leczeniu zapalenia migdałków zaleca się stosowanie kilku rodzajów antybiotyków. Antybiotyki przyspieszą proces zdrowienia i zminimalizują ryzyko dalszych powikłań. Najczęściej przepisywanymi antybiotykami są amoksycylina i penicylina. Te antybiotyki muszą być podjęte zgodnie z instrukcjami dostawcy opieki zdrowotnej. Antybiotyki powinny być przyjmowane przez co najmniej pięć do siedmiu dni.

Powszechne powikłania tonsillektomii

Chociaż tonsillektomia jest zazwyczaj szybką, prostą procedurą, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi i powikłaniami. Po zabiegu pacjenci często odczuwają duży ból, mogą mieć trudności z przełykaniem lub mówieniem. Dzieje się tak dlatego, że tonsillektomia wymaga wykonania nacięć w gardle. Na szczęście istnieją sposoby na opanowanie bólu i zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań po tonsillektomii.

Większość powikłań po tonsillektomii jest łagodna i nie zagraża życiu. Osoby z poważniejszymi powikłaniami, takimi jak problemy z oddychaniem, mogą doświadczyć dłuższego okresu rekonwalescencji. Jeśli takie powikłania wystąpią, należy się nimi zająć jak najszybciej. Podczas gdy tonsillektomia jest generalnie jedną z bezpieczniejszych operacji, należy pamiętać, że może ona powodować trudności w oddychaniu lub zaburzenia snu. Niektóre osoby mogą nawet doświadczyć regresji emocjonalnej, takiej jak koszmary lub enureza. Problemy te zwykle ustępują bez interwencji, ale mogą być trudne do wykrycia. Przedoperacyjne uspokojenie i materiały edukacyjne mogą pomóc w zapobieganiu tym problemom.

U niektórych pacjentów może wystąpić krwawienie podczas lub po zabiegu tonsillektomii. Chociaż krwawienie jest niezwykle rzadkie, może wystąpić u 1 do 3 procent pacjentów po tonsillektomii. W zależności od rodzaju wykonanej operacji, ten rodzaj krwawienia może wystąpić w ustach, nosie i wymiocinach. Pacjenci, którzy doświadczają tego krwawienia, powinni od razu skontaktować się z lekarzem. Krwawienie może być leczone antybiotykami i okładami z lodu, lub może wymagać powrotu do gabinetu chirurga w celu kauteryzacji gardła. W rzadkich przypadkach może być wymagana transfuzja krwi.

Chociaż tonsillektomia jest często wykonywana u dzieci, dorośli również mogą poddać się zabiegowi. Jednakże, dzieci mają tendencję do odzyskania po tonsillektomii znacznie szybciej. Natomiast u dorosłych zabieg może spowodować poważne problemy, takie jak sepsa, która może prowadzić do poważnej infekcji, a nawet śmierci. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze stwierdzono, że pacjenci po tonsillektomii mają większe ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego w wieku dorosłym.

Chociaż krwawienie po tonsillektomii występuje rzadko, zawsze należy ocenić stan pacjenta po zabiegu. Jeśli krwawienie jest znaczne, należy rozważyć ropne zapalenie węzłów chłonnych lub zakażenie pooperacyjne. Krwawienie chirurgiczne może powodować duży dyskomfort. Ponadto chirurg może wymagać wykonania TK z kontrastem dożylnym w celu wykrycia ewentualnej infekcji.

Unikanie twardych pokarmów po tonsillektomii

Ważne jest, aby unikać twardych pokarmów po tonsillektomii, aby zminimalizować ból w okresie rekonwalescencji. Przez kilka dni po zabiegu zalecana jest dieta płynna. Miękkie pokarmy mogą pomóc w ukojeniu gardła. Unikaj soków cytrusowych oraz gorących i pikantnych potraw, ponieważ mogą one powodować ból. Staraj się unikać pokarmów zawierających duże ilości tłuszczu lub nabiału, ponieważ mogą one wywołać nagromadzenie śluzu w gardle.

Pacjenci poddani tonsillektomii będą mieli ból gardła przez kilka dni. Ból może utrudniać jedzenie, ale można przyjmować leki, które pomogą zmniejszyć dyskomfort. Jedzenie miękkich i zimnych pokarmów może również pomóc zmniejszyć ból. Popsicles i lody mogą pomóc Ci poczuć się lepiej, ale nie przesadzaj. Należy również pić dużo zimnych płynów w ciągu dnia. Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki odwodnienia.

Zapalenie migdałków jest częstym stanem, w którym dochodzi do zakażenia migdałków. Infekcja może być spowodowana przez wirusy lub bakterie. Stan ten dotyka ludzi w każdym wieku. Dorośli są bardziej podatni na zakażenia i dlatego częściej niż dzieci zapadają na zapalenie migdałków. Bakteryjne zapalenie migdałków jest zwykle spowodowane przez bakterie paciorkowca. Istnieją jednak inne wirusy, które mogą powodować zapalenie migdałków. Wirusy te nie mogą być leczone antybiotykami.

Ważne jest, aby po zabiegu tonsillektomii pić dużo płynów. Woda, soki i napoje sportowe są zalecane, aby utrzymać nawilżenie gardła. Po zabiegu tonsillektomii pacjenci z CP mogą stopniowo wracać do swoich zwykłych codziennych zajęć. Powinni pić dużo płynów i myć zęby jak zwykle. Te kroki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji.

Po tonsillektomii należy zachować ostrożność co do tego, jakie pokarmy spożywa się przez kilka dni. Twarde pokarmy mogą powodować dyskomfort i mogą sprawiać duży ból podczas jedzenia, ale należy unikać wszelkich twardych pokarmów przez co najmniej 10 dni.

Oprócz zachowania ostrożności wobec twardych pokarmów, należy unikać palenia papierosów i gorących płynów. Powinieneś także pić dużo płynów, szczególnie niekwaśnych soków i napojów bezalkoholowych. Dzięki temu Twoje gardło będzie mniej podrażnione. Zapobiegnie to również odwodnieniu, które może sprawić, że dziecko będzie odczuwało większy dyskomfort. Jeśli Twoje dziecko będzie odwodnione, może być zmuszone do ponownego przyjęcia do szpitala.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *