Tonsillectomia – opis schorzenia

Tonsillectomia - opis schorzenia

tonsillektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu migdałków. Zazwyczaj wykonywany jest w szpitalu lub centrum chirurgicznym. Dzieci rzadko muszą pozostać na noc na obserwacji. Większość dzieci zostaje wypisana w ciągu jednego do dwóch dni po zabiegu. Istnieją pewne zagrożenia związane z zabiegiem tonsillektomii.

Uzyskanie odpowiedniej ilości odpoczynku po tonsillektomii

Ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ilość odpoczynku po tonsillektomii, aby wspomóc proces rekonwalescencji. National Health Service zaleca wzięcie 10 do 14 dni wolnego od pracy lub szkoły po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Chociaż tonsillektomia nie jest uważana za inwazyjną operację, zwykle towarzyszy jej ból szyi, szczęki i gardła. Większość pacjentów odczuwa pewien dyskomfort po zabiegu, jednak nie powinien on uniemożliwiać odpoczynku.

W ciągu pierwszych 48 godzin po tonsillektomii należy dużo odpoczywać i ograniczyć aktywność. Po tym czasie można zacząć stopniowo zwiększać swoją aktywność. Przez następne dwa tygodnie należy jednak unikać forsownych aktywności. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo, można bezpiecznie wrócić do pracy lub szkoły. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci mogą spodziewać się wypisu ze szpitala w ciągu kilku lub mniej dni, ale nastolatki powinny unikać ciężkich zajęć i podróży przez dwa tygodnie.

Po tonsillektomii, migdałki mogą być obolałe i może wystąpić pewne krwawienie. Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż tydzień. Jeśli wystąpi nadmierne krwawienie, należy udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, nawet jeśli zabieg został wykonany w prywatnej klinice. Antybiotyki i płyny do płukania ust mogą pomóc w zapobieganiu krwawieniu. Jeśli krwawienie jest uporczywe, może być konieczna dodatkowa wizyta na sali operacyjnej.

Po zabiegu w okolicy migdałków powstaną strupy, ale jest to normalne i zejdą one w ciągu pięciu do dziesięciu dni. Strupki mogą zawierać krew, dlatego ważne jest, aby dużo odpoczywać. Lekarz może przepisać Państwu leki przeciwbólowe, aby złagodzić ewentualny dyskomfort.

Dzieci powinny pić co najmniej pół szklanki płynów co godzinę, dopóki nie śpią. Pamiętaj, aby podawać leki przeciwbólowe 30-60 minut przed każdym posiłkiem. Jeśli dziecko nie czuje się komfortowo pijąc dużą ilość płynów po zabiegu tonsillektomii, skontaktuj się ze szpitalem lub chirurgiem prowadzącym.

Unikanie obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny (OSA) występuje, gdy osoba przestaje oddychać na kilka sekund lub dłużej podczas snu. Stan ten może być spowodowany genetyką lub stylem życia. Leczenie obejmuje aparaty do wspomagania oddychania. Chociaż wykazano, że tonsillektomia poprawia jakość snu, nie jest ona pewnym lekarstwem.

Zabieg chirurgiczny usunięcia migdałków jest zazwyczaj wykonywany jako część planu leczenia bezdechu sennego. Jest to powszechna operacja i stała się jedną z najpopularniejszych procedur chirurgicznych w USA. Często łączy się ją z adenoidektomią w celu leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci. Jednak zastosowanie tonsillektomii w tej populacji pozostaje kontrowersyjne. W niniejszym artykule przedstawiono przegląd dowodów przemawiających za stosowaniem tonsillektomii w przypadku OSA i zachęcono do dalszych badań.

Chociaż zabieg jest bezpieczny, może powodować powikłania oddechowe. Dzieci po tonsillektomii są bardziej narażone na problemy z oddychaniem niż dzieci zdrowe. Dzieje się tak, ponieważ migdałki i migdałki blokują drogi oddechowe podczas snu. Mogą one również prowadzić do bezdechu sennego. Chociaż tonsillektomia jest częstym zabiegiem, ważne jest, aby ściśle monitorować dziecko przez kilka godzin po zabiegu.

Na szczęście u wielu dzieci z bezdechem sennym można zauważyć poprawę po zabiegu tonsillektomii. Choć nie jest to lekarstwo na to zaburzenie, wyeliminowanie objawów może przynieść znaczące korzyści dla rozwoju i funkcjonowania mózgu dziecka. Na przykład, brak snu może powodować drażliwość i problemy z uwagą. Objawy te mogą nawet wpływać na wyniki w szkole.

Istnieje wiele metod leczenia bezdechu sennego, w tym urządzenia doustne, które mogą pomóc niektórym pacjentom w zasypianiu. Urządzenia te mogą pomóc ludziom utrzymać szczękę do przodu i otwartą w nocy, co może pomóc w zapobieganiu epizodom bezdechu. Inne metody leczenia obejmują operację. Chirurgia może skorygować problemy ze strukturami twarzy i tchawicy lub może stworzyć otwór w tchawicy. Jednak operacja może nie wyleczyć bezdechu sennego i może mieć negatywne skutki długoterminowe.

Leczenie OSA po tonsillektomii obejmuje endoskopię snu indukowaną lekami (DISE), w której wykorzystuje się giętki laryngoskop światłowodowy do badania dróg oddechowych podczas gdy pacjent jest pod narkozą. Procedura pozwala zachować spontaniczny oddech i jest często stosowana do oceny miejsca zapadnięcia się dróg oddechowych przed interwencją chirurgiczną. U dzieci zabieg ten jest coraz częściej stosowany po adenotonsillectomii.

Przygotowanie do operacji

Przed poddaniem się tonsillektomii należy zebrać dokładny wywiad lekarski i wykonać badanie fizykalne. Lekarz może również poprosić o wykonanie niektórych badań laboratoryjnych, takich jak badania krwi i elektrokardiogram. Szpital może również dostarczyć konkretnych instrukcji dotyczących przygotowania do tego zabiegu, w tym jakie leki należy unikać i kiedy je przyjmować. Przez kilka dni przed zabiegiem należy unikać słońca i forsownej aktywności fizycznej. Należy również unikać jedzenia i picia twardych lub kwaśnych pokarmów.

Zabieg tonsillektomii może być zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Chociaż wiele osób szybko wraca do zdrowia po zabiegu, niektórzy mogą zostać na noc w szpitalu. Dzieci mogą być zmuszone do opuszczenia tygodnia szkoły podczas rekonwalescencji. Po zabiegu, obszar migdałków będzie bolesny. Może krwawić lub rozwinąć się infekcja. Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, należy wezwać lekarza lub udać się na izbę przyjęć w szpitalu.

W okresie rekonwalescencji może wystąpić łagodne do silnego krwawienie i ból. Jeśli zauważysz jasnoczerwoną krew, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Może to być oznaką infekcji lub reakcji na środki znieczulające. Należy również unikać uprawiania sportów kontaktowych przez kilka dni po zabiegu. Zabieg tonsillektomii może również powodować trudności w oddychaniu, dlatego przez kilka dni należy unikać forsownych zajęć.

Podczas zabiegu tonsillektomii otrzymają Państwo znieczulenie ogólne, które pomoże Państwu zasnąć. Operacja potrwa około 20-30 minut. Istnieją dwa główne rodzaje tonsillektomii: zewnątrzkapsułkowa i wewnątrzkapsułkowa. Extracapsular tonsillectomy usuwa oba migdałki, podczas gdy intracapsular tonsillectomy pozostawia niektóre tkanki migdałków za. Te dwa rodzaje tonsillektomii różnią się zastosowaną techniką.

Dzieci, które są dobrze poinformowane o zabiegu, zwykle odczuwają mniejszy niepokój podczas operacji. Dziecko prawdopodobnie będzie spało podczas operacji i prawdopodobnie obudzi się w sali pooperacyjnej. W trakcie procesu rekonwalescencji dziecko prawdopodobnie otrzyma leki przeciwbólowe, aby złagodzić ból gardła.

Ryzyko związane z operacją

Chociaż operacja tonsillektomii jest często wykonywana w celu usunięcia migdałków danej osoby, istnieją pewne zagrożenia z nią związane. Najczęstszym z nich jest opóźniony krwotok, który może powodować silny ból przez okres do tygodnia lub dłużej. Operacja może również prowadzić do sepsy, poważnej infekcji krwi. W rzadkich przypadkach zabieg może spowodować śmierć, choć zdarza się to niezwykle rzadko.

Innym zagrożeniem jest zwiększone ryzyko wystąpienia chorób alergicznych i układu oddechowego w późniejszym okresie życia. W kilku badaniach stwierdzono, że tonsillektomia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju obturacyjnej choroby płuc oraz większym ryzykiem rozwoju zapalenia spojówek. Pomimo tych zagrożeń pacjenci mogą odnieść krótkoterminowe korzyści z zabiegu, jeśli wystąpią u nich nawracające zapalenia migdałków lub inne infekcje.

U niektórych osób może również rozwinąć się niekontrolowane zakażenie paciorkowcowe, zwane ropniem okołonerkowym. Gdy ropień pozostanie nieleczony, może prowadzić do zakażenia i może wymagać zastosowania antybiotyków lub tonsillektomii. Jednak wiele dzieci nie musi mieć usuniętych migdałków, chyba że mają poważne problemy, takie jak nieświeży oddech lub powiększone migdałki. Chirurdzy zazwyczaj czekają z usunięciem migdałków do momentu, gdy dziecko ma co najmniej trzy lata.

Operacja ta jest wykonywana przy użyciu minimalnie inwazyjnej metody znanej jako tonsillektomia śródtkankowa. Usuwa ona większość tkanki migdałków i pozostawia cienką warstwę chroniącą mięśnie gardła. Jednak pozostała tkanka może rosnąć i wymagać dalszej operacji, jeśli ulegnie zakażeniu. Obecnie tylko 20% lekarzy wykonuje operacje tonsillektomii tą techniką, ale badacze przewidują, że w przyszłości większość lekarzy przejdzie na tę technikę.

Po tonsillektomii dziecko powinno pić dużo płynów, aby uniknąć infekcji i dyskomfortu. Przez dwa tygodnie po zabiegu powinno unikać uprawiania ostrych lub kontaktowych sportów. Powinno również unikać dalekich podróży przez co najmniej 3 tygodnie. Lekarz zaleci dziecku przyjmowanie miękkich pokarmów, aby wspierać gojenie.

Chociaż operacja tonsillektomii jest dość rutynowym zabiegiem, ryzyko z nią związane może być znaczne. U niektórych pacjentów może dojść do odwodnienia, krwawienia, a nawet wymiotów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *