Powiększenie migdałka z powodu bólu zęba

Powiększenie migdałka z powodu bólu zęba

Najlepszym sposobem zapobiegania kamicy migdałków jest praktykowanie dobrych nawyków stomatologicznych. Regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie po jedzeniu może pomóc w zapobieganiu gromadzenia się pokarmu w migdałkach. Dodatkowo, regularne płukanie gardła po jedzeniu może pomóc w zapobieganiu gromadzenia się pokarmu.

Objawy

Objawy powiększenia migdałków z powodu bólu zęba mogą obejmować ból gardła, stłumiony głos i obrzęk migdałków. Może to być również związane z ropniem okołomigdałkowym, czyli wypełnioną ropą tkanką, która tworzy się z tyłu jamy ustnej. Ropień może być bolesny i może blokować gardło oraz prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Leczenie powiększenia migdałków spowodowanego bólem zęba może obejmować antybiotyki, które zapobiegają dalszemu rozwojowi schorzenia. Chociaż leki te nie są tak skuteczne w walce z infekcjami wirusowymi, mogą zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań, takich jak gorączka reumatyczna i choroby nerek. Antybiotyki mogą również złagodzić ból i zmniejszyć gorączkę. Ponadto u niektórych osób pomocne może być przyjmowanie leków dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen i paracetamol, w celu uśmierzenia bólu.

Podczas gdy antybiotyki mogą złagodzić objawy, u niektórych osób konieczne może być poddanie się zabiegowi chirurgicznemu w celu usunięcia migdałków. Procedura ta nie zawsze jest jednak zalecana i wiąże się z ryzykiem – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu . Niektóre osoby mogą doświadczyć krwawienia podczas zabiegu. Podczas procesu odzyskiwania, mogą również mieć trudności z jedzeniem i piciem. Jeśli stan utrzymuje się, najlepszą opcją leczenia jest wizyta u lekarza.

Przyczyny

Jeśli boli Cię ząb i zauważasz spuchnięte migdałki, ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną obrzęku. Podczas gdy spuchnięte migdałki są często wynikiem infekcji bakteryjnej, istnieją inne możliwe przyczyny. Jedną z nich jest reakcja na czynnik wyzwalający, taki jak alergen. Inną częstą przyczyną jest stan zapalny zwany wirusem Epsteina-Barr (EBV).

Inną przyczyną powiększonych migdałków jest angina. Mimo że te dwa schorzenia mogą być mylone, różnią się one znacznie w leczeniu. Podczas gdy angina jest wywoływana przez paciorkowca grupy A, inne rodzaje paciorkowców również mogą prowadzić do zapalenia migdałków. Niezależnie od przyczyny, najlepiej jest jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zakażona ślina może przenosić zakażenie. W ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie migdałków. Operację można wykonać za pomocą skalpela lub przy użyciu wibracji ultradźwiękowej. W łagodnych przypadkach pomocne mogą być domowe sposoby leczenia.

Leczenie

Ból zęba może być jednym z pierwszych objawów powiększonego migdałka. Obrzęk migdałka jest często związany z zakażeniem zwanym ropniem okołomigdałkowym. Ten rodzaj infekcji może być bardzo bolesny. Może również spowodować, że migdałek będzie się przesuwał w kierunku języczka, powodując zablokowanie gardła. Pozostawione bez leczenia, infekcja może się rozprzestrzeniać i może prowadzić do wielu innych problemów. Większość przypadków tego typu infekcji jest spowodowana przez szczep bakterii paciorkowca grupy A, ale inne rodzaje bakterii również mogą wywołać ten stan.

Na szczęście kamienie migdałkowe można łatwo zdiagnozować i często można je leczyć bez konieczności przeprowadzania inwazyjnej operacji. Badanie fizyczne może zidentyfikować obecność tych kamieni, a badania obrazowe mogą pokazać dokładną lokalizację kamieni. W przypadku kamienia, który jest wystarczająco duży, aby powodować ból, antybiotyki mogą być przepisane w celu złagodzenia bólu związanego z nim. Jeśli jednak objawy są bardziej nasilone, a kamienie powodują poważny problem, zalecana jest tonsillektomia.

Zapobieganie

Zapobieganie kamieniom w migdałkach polega na utrzymywaniu dobrej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów pomoże usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą zalegać w migdałkach. Garnirowanie po jedzeniu również pomoże usunąć jedzenie i bakterie z migdałków. Należy również unikać palenia tytoniu, aby zapobiec rozwojowi ropni okołomigdałkowych.

Gdy migdałki dziecka rosną zbyt duże, może to powodować dodatkowe problemy. Może to spowodować, że dziecko będzie rosło krzywo lub nie będzie miało odpowiedniej odporności. Należy jednak wiedzieć, że powiększony migdałek nie musi być objawem poważniejszej choroby.

Osoby z przewlekłym zapaleniem migdałków są bardziej narażone na rozwój kamieni migdałkowych. Chociaż nie są one zakaźne, mogą powodować ból gardła i ból ucha. W niektórych skrajnych przypadkach kamienie te mogą stać się tak duże, że wymagają operacji usunięcia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *