Jak długo trwa zabieg adenotomii?

Jak długo trwa zabieg adenotomii?

Przed zabiegiem adenotomii zostaniesz poproszony o zdjęcie biżuterii i ubrań. Otrzyma Pani/Pan fartuch do noszenia podczas zabiegu. Lekarz założy Pani/Panu kroplówkę do ramienia lub ręki i położy Panią/Pana na plecach. Do gardła może zostać włożona rurka do oddychania i zostaną podane leki przeciwbólowe. Tętno i ciśnienie krwi będą monitorowane przez anestezjologa podczas całego zabiegu. Następnie chirurg wykona nacięcie w prawym dolnym rogu brzucha.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z beautywpolsce.pl

Laparoskopowa vs otwarta appendectomia

Wykazano, że zabiegi appendectomii laparoskopowej mają mniej powikłań niż appendectomia otwarta. Wynik ten nie jest jednak bezwzględny i powinien być szczegółowo omówiony z chirurgiem. W jednym z badań pacjenci po appendektomii laparoskopowej doświadczyli nawet o 27% mniej poważnych powikłań niż ich koledzy po appendektomii otwartej.

Sam zabieg trwa około godziny, w zależności od rodzaju wykonywanej operacji. Laparoskopowa appendektomia zwykle wymaga tylko jednego małego nacięcia w pobliżu pępka. Podczas zabiegu chirurg używa maleńkiej kamery podłączonej do światła, która umożliwia obejrzenie wyrostka robaczkowego z wnętrza jamy brzusznej. Kamera pomaga również chirurgowi w prowadzeniu instrumentów przez jedno do trzech małych nacięć. Podczas zabiegu chirurg często stosuje kroplówkę dożylną w celu podania leków przeciwbólowych.

Liczne randomizowane badania kontrolowane wykazały, że appendektomia laparoskopowa jest bezpieczna i skuteczna. Wiąże się z mniejszą liczbą zakażeń rany, mniejszym bólem i szybszym powrotem do aktywności niż appendektomia otwarta. Jednak appendektomia laparoskopowa jest droższa i wymaga więcej czasu operacyjnego niż appendektomia otwarta.

Laparoskopowa appendektomia zyskała szeroką akceptację w ciągu ostatnich 15 lat. Postępy w zakresie dokładności diagnostycznej, powrotu do zdrowia po zabiegu i częstości powikłań rany sprawiły, że zabieg ten stał się bezpieczniejszą alternatywą dla appendektomii otwartej. Jest ona szybsza, bezpieczniejsza i skuteczniejsza w leczeniu skomplikowanego zapalenia wyrostka robaczkowego.

Objawy appendektomii

Chociaż sama procedura jest stosunkowo prostym zabiegiem, istnieją pewne powszechne efekty uboczne, które należy uważnie monitorować. Jeśli wyrostek jest pęknięty, mogą zostać przepisane antybiotyki. Chirurg zdezynfekuje również jamę brzuszną i odprowadzi wszelki zakażony materiał. Pacjentom należy zalecić, aby nie wstawali z łóżka przez kilka dni po operacji i unikali schodów. Jeśli operacja jest nieskomplikowana, pacjenci powinni być w stanie wrócić do domu dwa lub trzy dni po operacji. Większość pacjentów, którzy mieli appendektomię, będzie miała usunięte szwy zewnętrzne tydzień po operacji. Niektórzy chirurdzy używają szwów rozpuszczalnych.

Niektórzy ludzie odczuwają ostry ból w dolnej części brzucha. Ból ten trwa zazwyczaj od 48 do 72 godzin. Jeśli wyrostek pęknie, ból może rozprzestrzeniać się w całej jamie brzusznej i może się nasilać. W ciężkich przypadkach może on prowadzić do stanu zwanego zapaleniem otrzewnej, czyli zakażenia wewnętrznej wyściółki jamy brzusznej.

Najczęstszymi objawami zapalenia wyrostka robaczkowego są ból brzucha i gorączka. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić również inne objawy, takie jak zaparcia, nudności lub wymioty. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest często trudne do zdiagnozowania i może powodować inne poważne powikłania. Jednak lekarz może postawić diagnozę na podstawie objawów i wykonać tomografię komputerową w razie potrzeby. Jeśli objawy są ciężkie, może być konieczne wykonanie appendectomii w trybie nagłym.

Wyrostek robaczkowy jest usuwany w zabiegu chirurgicznym zwanym appendektomią. Podczas operacji może pozostać nacięcie w jamie brzusznej. Nacięcie to jest zwykle wykonywane przez ścianę brzucha. Lekarz następnie używa małego zakresu, aby usunąć wyrostek robaczkowy. Procedura chirurgiczna będzie towarzyszyć antybiotyków. Czas odzyskiwania jest zwykle kilka dni. Jeśli jednak wyrostek pęknie podczas zabiegu, mogą wystąpić komplikacje.

Lekarz może również zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego poprzez rozmowę z pacjentem i wykonanie badania. Diagnoza ta jest szczególnie trudna u małych dzieci, ponieważ objawy są podobne do innych chorób. Badania krwi i moczu mogą również pomóc lekarzowi wykluczyć inne schorzenia. Jeśli lekarz nie jest pewien diagnozy, może zasugerować wykonanie appendectomii.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem nagłym i może zagrażać życiu. Jeśli wyrostek pęknie, zakażenie rozprzestrzeni się w całej jamie brzusznej. Operacja będzie konieczna, aby zapobiec dalszym powikłaniom. Pacjent będzie ściśle monitorowany podczas zabiegu, aby zapewnić bezpieczeństwo jego narządów.

Osoby cierpiące na zapalenie wyrostka robaczkowego powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Tego schorzenia nie da się wyleczyć antybiotykami i musi być ono leczone przez lekarza. Chirurgiczne usunięcie wyrostka jest niezbędne, aby złagodzić objawy i zapobiec poważnym powikłaniom. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może prowadzić do rozwoju zapalenia otrzewnej i ropnia.

Wyrostek robaczkowy to woreczek przyczepiony do jelita grubego. Z pozoru nie robi wiele, ale może się zablokować i powodować ból i obrzęk. Może również zawierać ciała obce lub guzy. Kiedy wyrostek robaczkowy zostanie zablokowany, będą się w nim namnażać bakterie, co spowoduje zapalenie i ból wyrostka.

Czas trwania zabiegu adenotomii

Zabiegi adenotomii są zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że nie będziesz odczuwał bólu podczas zabiegu. Jego wykonanie trwa zazwyczaj około 30 minut. Po zabiegu mogą wystąpić pewne dolegliwości, takie jak nudności i ból gardła. Operacja nie pozostawia widocznych blizn.

Operacja jest przeprowadzana przez laryngologa i zazwyczaj odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Dziecko jest utrzymywane w stanie uśpienia podczas zabiegu, podczas którego laryngolog poszerza usta i usuwa migdałki przy użyciu jednej z kilku technik. Następnie, chirurg może użyć urządzenia elektrycznego do zatrzymania krwawienia. Czas rekonwalescencji po adenotomii może wynosić od 45 minut do jednej godziny.

Pacjenci powinni spodziewać się bólu gardła przez kilka dni po zabiegu. Mogą również doświadczyć głośnego oddychania przez kilka dni. Objawy są zazwyczaj tymczasowe i ustąpią w ciągu tygodnia lub dwóch. Pacjent otrzyma środki przeciwbólowe, aby opanować dyskomfort.

Do usunięcia większości tkanki migdałka używany jest adenotom. W razie potrzeby dodatkowa tkanka jest usuwana za pomocą kirety, kleszczyków St. Clair Thompson lub elektrokauteryzacji. Adenotom jest również używany do usuwania wszelkich krwawiących pozostałości tkanki migdałka.

Zabieg adenoidektomii wykonuje się zwykle u dzieci w wieku od jednego do siedmiu lat. W tym wieku migdałki zazwyczaj kurczą się i stają się narządem śladowym. Jednakże, jeśli Twoje dziecko doświadcza problemów z oddychaniem i uszami, może być konieczne ich usunięcie. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może potrzebować adenoidektomii, Twój lekarz zbada je przed wykonaniem zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *