Jak długo skóra goi się po zabiegu laserem diodowym?

Jak długo skóra goi się po zabiegu laserem diodowym?

Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi z użyciem lasera diodowego, ważne jest, aby wiedzieć, jak długo trwa gojenie się skóry po zabiegu. Pomoże to uniknąć powikłań, takich jak blizny i krwawienie. Ważne jest również, aby unikać pewnych czynności, które mogą opóźnić proces gojenia.

Wyniki leczenia laserem diodowym

Badanie wykazało, że leczenie frakcyjnym laserem diodowym może poprawić gojenie się zapalnych keloidów. Te przerostowe blizny mogą powstać w wyniku urazów, oparzeń, trądziku lub ukąszeń owadów. Leczenie obejmuje jedną do trzech sesji laserowych. Wyniki były dobre zarówno w subiektywnych, jak i obiektywnych ocenach. Jest to bezpieczna i mało inwazyjna procedura leczenia skóry.

Badanie przeprowadzone przez Alster i McMeekin wykazało, że długość fali 585-nm PDL pomogła zmniejszyć zaczerwienienie i poprawić teksturę blizn potrądzikowych. W tym badaniu pacjenci byli poddawani zabiegom dwa razy w tygodniu przez 15 dni. Wyniki były spójne w obu grupach, a pacjenci byli ustawiani w ten sam sposób podczas obu sesji. Leczeniu laserowemu towarzyszył miejscowo stosowany hydrochinon w celu zwiększenia blaknięcia.

Badanie to wykazało również, że lasery nieablacyjne mogą leczyć uszkodzenia skóry. Lasery dostarczają energię cieplną do skóry właściwej bez naruszania naskórka. Powoduje to remodeling kolagenu i tworzenie kolagenu typu III. Ponadto ekspresja kolagenu zmienia się, aby zawierać więcej kolagenu typu I. Proces ten wymaga zwykle więcej niż jednego zabiegu, a wyniki ulegają poprawie nawet po kilku miesiącach od zabiegu.

Chociaż wyniki te są obiecujące, są one obarczone błędem. Mała liczba pacjentów i brak grupy kontrolnej mogły wpłynąć na wyniki. Również metoda zastosowana do pomiaru średnicy blizny może być niedokładna. Jednak zabieg był stosunkowo bezpieczny, a większość pacjentów zgłaszała jedynie umiarkowany ból w ciągu pierwszych dwóch dni po zabiegu.

Krwawienie

Jeśli obawiasz się ewentualnego krwawienia po zabiegu laserem diodowym, powinieneś poznać związane z nim ryzyko. Chociaż procedura jest ogólnie bezpieczna, może spowodować niewielkie uszkodzenie skóry. Przez dzień lub dwa może wystąpić obrzęk, który jednak ustąpi. Może być potrzebna więcej niż jedna sesja, aby całkowicie rozwiązać problem ze skórą. Lekarz najpierw zbada skórę, aby określić najlepszy plan leczenia. Omówi również historię choroby i stan zdrowia pacjenta, aby upewnić się, że jest on dobrym kandydatem do leczenia laserem diodowym.

Sam zabieg jest prostą procedurą ambulatoryjną wykonywaną w szpitalu. Środek znieczulający jest umieszczany na oku za pomocą igły. Podczas zabiegu mogą Państwo odczuwać lekki ucisk wokół oka. Następnie, żel zawierający lidokainę i Marcaine jest rozprowadzany wokół oka, za nim i wokół niego. Żel znieczula powierzchnię oka, a jego działanie trwa około 15 do 20 minut. Po zabiegu można zastosować maść przepisaną przez lekarza.

U niektórych osób po zabiegu laserem diodowym może wystąpić oftalmia współczulna. Stan ten jest rzadki i występuje przy różnych zabiegach niszczących rzęskę, ale nie opublikowano żadnych opisów przypadków po przezklinowej CPC lasera diodowego. Istnieją jednak dwa wiarygodne niepotwierdzone doniesienia o tym stanie.

Blizny

Blizny po zabiegach laserem diodowym mogą być wyzwaniem dla dermatologów. Początek leczenia powinien być stopniowy Zwiększanie gęstości energii powinno być dokonywane stopniowo w trakcie leczenia. Początkowe zabiegi powinny być wykonywane przy niższych fluencjach i zwiększane co 10% w oparciu o minimalne wyniki. Kilka pierwszych zabiegów powinno być wykonanych u pacjentów z pooperacyjnym pęcherzem lub skorupą. W tych przypadkach należy dokładnie rozważyć technikę operacyjną.

Najczęściej stosowane lasery nieablacyjne to diodowy 1450 nm i Nd-YAG 1320 nm. W przypadku blizn zanikowych wymagane są zazwyczaj trzy miesięczne sesje zabiegowe. Największa poprawa jest zwykle widoczna po upływie od trzech do sześciu miesięcy od ostatniego zabiegu laserowego. Po zabiegach laserem Nd-YAG 1320 nm pacjenci mogą spodziewać się 40-45% poprawy wyglądu blizn. Wyniki te zostały potwierdzone przez oceny histologiczne, pomiary tekstury skóry oraz ankiety dotyczące zadowolenia pacjentów.

Laserowe leczenie blizn wymaga zastosowania kombinacji różnych długości fal i urządzeń. Zapewnia to precyzyjną kontrolę dawki lasera. Wybrana metoda zależy od rodzaju blizny i jej etiologii. Optymalny sposób leczenia zależy od indywidualności pacjenta.

Istnieje kilka rodzajów blizn, w tym blizny przerostowe i keloidalne. Lasery ablacyjne celują w zawartość wody w tkance, powodując odparowanie blizny. Techniki te są jednak mniej popularne ze względu na długi czas przestoju i niekorzystne efekty zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *