Czy implanty zębowe są na całe życie?

Czy implanty zębowe są na całe życie

Piękny, śnieżno biały uśmiech to wizytówka, o której marzy każdy. Jednak czasem w wyniku różnych sytuacji, wiele osób jest zmuszonych do wstawienia implantu zębowego. W społeczeństwie krąży wiele mitów na ten temat, warto zapoznać się z najważniejszymi. 

Czym jest implant zębowy? 

Implanty zębowe to sztucznie wykonane korzenie zęba, które zastępują naturalny korzeń. Wszczepia się je w kość, pod dziąsłami, dzięki czemu z czasem implanty zrastają się z kościami szczęki. Na implantach mocuje się mosty lub protezy, które zostają w jednym miejscu, nie przemieszczają się i nie ześlizgują. 

Warto zaznaczyć, że implant można wszczepić, kiedy ma się pewność, że zęby są zdrowe, a kości mają solidną strukturę, która będzie umożliwiała wsparcie. Mając wszczepione implanty trzeba pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, a także regularnym wizytom u stomatologa, dzięki temu można się cieszyć implantami przez długi czas. 

Rodzaje implantów 

Można wyróżnić dwa rodzaje implantów stosowanych przez specjalistów. Pierwsze z nich to implanty śródkostne. Wyróżniają się one tym, że wszczepia się je w kości szczęki, a kiedy dziąsło się całkiem wygoi, przeprowadza się drugi zabieg, który polega na połączeniu implantu ze śrubką. Ostatnim etapem jest zamocowanie na śrubie pojedynczego zęba. 

Kolejnym rozwiązaniem są implanty podokostnowe. Są one zbudowane ze specjalnej ramy metalowej, którą umieszcza się na kościach szczęki w miejscu poniżej dziąsła. Rama ta zostaje umocowana na kości, a śrubki mocuje się do ramy, która wystaje z dziąsła. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku implantów śródkostnych, kiedy to na śrubach umieszcza się sztuczne zęby. 

Sprawdź ofertę implantologiczną Centrum

Ile wytrzymują implanty zębowe?

Implanty zębowe nie są tak trwałe jak naturalne zęby. To jak długo spełnią swoje zadanie jest zależne od wielu czynników. Duże znaczenia mają przede wszystkim indywidualne uwarunkowania anatomiczne, a także to w jakim stanie zdrowia jest pacjent. Dzięki stosowaniu się do wytycznych od stomatologa, można znacznie przedłużyć ich żywotność. 

W większości przypadków implanty utrzymują się w dobrym stanie przynajmniej przez 10 lat. Oznacza to jednak, że nie są one wszczepiane na całe życie. Zwykle, w przypadku długotrwałego użytkowania w pewnym momencie trzeba je wymienić na nowe. 

O czym dokładnie powinien pamiętać pacjent posiadający implanty?

Pacjenci, którzy chcieliby przez długi czas cieszyć się implantami w dobrym stanie, powinni przede wszystkim pamiętać o regularnym odwiedzaniu stomatologa. Jest to bardzo ważne, ponieważ lekarz będzie mógł sprawdzić poziom higieny uzębienia, a także w razie potrzeby usunąć wszelkie osady czy kamień. 

Oczywiście to nie wszystkie obowiązki. Pacjent powinien także odpowiednio pielęgnować implanty każdego dnia. Musi on m.in. szczotkować zęby przynajmniej przez 3 minuty. Z uwagi na to, że implanty są przytwierdzone trwało nie ma obawy,  można szczotkować zęby normlanie. Dzięki podstawowej higienie, można skutecznie wyeliminować płytkę bakteryjną pojawiającą się w jamie ustnej. 

Leczenie implantami jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Zwykle bez żadnych problemów przyjmuje się u większości pacjentów. Implanty są zarówno funkcjonalne i komfortowe jak i estetyczne. W wielu przypadkach jest to najlepsze wyjście pozwalające zachować piękny uśmiech. Stosując się do zaleceń stomatologa można utrzymać je w bardzo dobrym stanie przez naprawdę długi czas. Czasem implanty stomatologiczne mogą być rozwiązaniem na całe życie!Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *