Powikłania po tonsillotomii

Powikłania po tonsillotomii

Otrzymasz jakiś lek do zażywania po tonsillotomii. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu należy skonsultować się z lekarzem na temat skutków ubocznych tego leku. Nie powinieneś jednak przyjmować leku dłużej niż zalecił to lekarz. Może wystąpić krwawienie, odwodnienie, wymioty lub pulsowanie w gardle.

Krwawienie

Chociaż tonsillotomia jest stosunkowo bezpieczną procedurą, u niektórych osób wystąpi krwawienie po zabiegu. Krwawienie to może rozpocząć się cztery do ośmiu dni po zabiegu i może trwać do trzech tygodni. Jeśli to nastąpi, ważne jest, aby zachować picie wody z lodem. Dobrze jest też trzymać się z dala od soków cytrusowych, gorących płynów i ostrych potraw.

Krwawienie po tonsillotomii jest powikłaniem, które wymaga ścisłego monitorowania po zabiegu. W rzeczywistości nawet 6,0% wszystkich pacjentów po tonsillektomii doświadcza jakiegoś rodzaju krwawienia pooperacyjnego. Krwawienie po tonsillotomii jest najczęstsze zaraz po zabiegu, ale może również wystąpić tydzień później, gdy odpadnie strupek. W ciężkich przypadkach krwawienie może być na tyle poważne, że uzasadnia dodatkową kauteryzację.

Odwodnienie

Odwodnienie po tonsillomii Powikłania mogą wystąpić nawet po tonsillektomii. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem jakichkolwiek oznak odwodnienia. Niektóre objawy obejmują zmniejszone oddawanie moczu, ból głowy, światłowstręt, zawroty głowy i osłabienie. U dzieci, odwodnienie może prowadzić do głośnego oddychania. Może to prowadzić do podróży na oddział ratunkowy lub do szpitala w celu nawodnienia.

Po zabiegu tonsillektomii dzieci i dorośli powinni pić dużo płynów, aby zapobiec krwawieniu i pozostać nawodnionymi. Należy ich również zachęcać do spożywania miękkich pokarmów. Należy unikać gorących, drapiących lub grubych pokarmów. Picie wody po zabiegu pomoże złagodzić obrzęk gardła. Rodzice powinni również unikać podawania dziecku lodów, chipsów ziemniaczanych i alkoholu.

Wymioty

Chociaż tonsillotomia jest jedną z najczęstszych operacji wykonywanych u dzieci, nie jest pozbawiona ryzyka. Do częstych powikłań pooperacyjnych należą: ból, opóźnione przyjmowanie pokarmu, niedrożność dróg oddechowych, zaburzenia oddychania i wtórne krwawienie pooperacyjne. Pacjenci powinni przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami i pamiętać o piciu dużej ilości płynów po operacji. Preferowane są płyny takie jak woda, ale sok jest dopuszczalny, jeśli pacjent czuje się słabo lub jest chory.

Jeśli po tonsillotomii wystąpią wymioty i nudności, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Pozwoli to na zmniejszenie objawów. Lekarz może doradzić podanie dziecku napojów z lodem lub wody, aby złagodzić dyskomfort i zmniejszyć ryzyko krwawienia. Należy jednak unikać podawania im soków owocowych, ponieważ mogą one pobudzić ranę i wpłynąć na proces gojenia. Ważne jest również, aby unikać siłowego kaszlu i głośnego mówienia. Wiele badań zaleca podawanie dzieciom zimnych płynów po tonsillotomii.

Ból gardła

W pierwszych dniach po tonsillektomii często występuje ból gardła. Zazwyczaj ból ten ustępuje po kilku dniach. W tym czasie może wystąpić pewne krwawienie z ust i nosa, które powinno ustąpić po kilku dniach. Może również wystąpić metaliczny smak w ustach i czerwone plamki w ślinie.

Jeśli po zabiegu tonsillotomii występuje silny przypadek bólu gardła, może być konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych przez co najmniej tydzień. Leki przeciwbólowe powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Możesz również zażyć dostępny bez recepty acetaminofen lub ibuprofen, aby złagodzić dyskomfort. Należy jednak unikać przyjmowania aspiryny przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. W celu zmniejszenia bólu mogą zostać przepisane doustne sterydy.

Sepsa

tonsillotomia jest powszechnym zabiegiem chirurgicznym, który usuwa migdałki. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg używa ostrza lub specjalistycznego narzędzia chirurgicznego, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej energii i ciepło do wycięcia migdałków. Po usunięciu migdałków, dziecko jest zazwyczaj obudzone i może wrócić do domu w ciągu 24 godzin. W pierwszych dniach po zabiegu dziecko może odczuwać ból gardła i ból ucha. Doświadczy również zmiany głosu.

Chociaż migdałki są integralnym elementem bariery immunologicznej gardła, ich aktywność drastycznie spada po okresie dojrzewania. Podczas zapalenia migdałków migdałki przestają prawidłowo funkcjonować, a infekcja może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. W efekcie na migdałkach może rozwinąć się zakażenie przypominające sepsę.

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjne epizody bezdechu sennego występują, gdy dziecko na krótko przestaje oddychać podczas snu z powodu zablokowania dróg oddechowych. Objawy obturacyjnego bezdechu sennego obejmują głośne chrapanie i nadpobudliwość u dzieci. Uzyskanie badania snu może pomóc zdiagnozować ten stan. W ciężkich przypadkach może być zalecana operacja.

Chociaż chrapanie nie musi wskazywać na problem zdrowotny, należy je traktować poważnie. Jeśli chrapiesz głośno w nocy, porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się dlaczego. Ogólnie rzecz biorąc, chrapanie jest najgłośniejsze, gdy śpisz na plecach, a cichsze na boku. Jeśli chrapaniu towarzyszy nadmierna senność w ciągu dnia, może to być inna choroba, np. narkolepsja.

Utrzymanie wilgotności powietrza, którym oddycha Twoje dziecko po tonsillektomii

Utrzymanie wilgotności powietrza, którym oddycha Twoje dziecko po tonsillektomii jest kluczowe dla jego powrotu do zdrowia. Jest tak dlatego, że śluz może stać się cienki i suchy, jeśli dziecko nie jest odpowiednio nawodnione. Najlepszym sposobem na utrzymanie wilgotności śluzu jest nawilżanie ciała i płuc. Można to zrobić podając dziecku dużo wody lub innych płynów.

Nawilżacz może zmniejszyć suchość powietrza w pokoju dziecka, co może pomóc w oddychaniu i zapobieganiu odwodnieniu. Należy również zadbać o to, aby dziecku było jak najcieplej i jak najwygodniej po zabiegu. W okresie rekonwalescencji należy trzymać dziecko z dala od osób, które mają przeziębienie lub grypę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *